Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Balık Otunun Faydaları

Latincesi: Anamirta-Bourrache-Fish poi son dır.Akdeniz ikliminde yetişen 50-60 cm yüksekliğinde budaklı yeşil dallı bir bitkidir. Balık otu, Menispermagiller familyanın alt grubu olan Balık otu giller Ailesinden otsu bir bitkidir. Balık otunun sadece meyveleri kullanılır. Çok zehirli olması nedeni ile yaprakları kullanılmaz ya da kurutularak çayı yapılmaz. Meyveleri ise uzmanların araştırmaları sonucu birçok ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Eski zamanlarda genellikle Hindistan da yetişen bu bitki şimdilerde ise ılıman iklime sahip olan hemen her yerde yetişmektedir. Bu bitkiye balık otu denmesinin sebebi Venediklilerin ve Diğer Avrupa ülkelerinin deniz tutmasına karşı kullanılması ile başlamıştır. Daha sonra bu bitki balıkçılar tarafından balık avlamakta kullanılmış olup,  bu bitkiyi yutan balıklar sersemlemeye ve bayılmaya başlayıp su üzerine çıkarak daha kolay yakalanmaları sağlanmış olur. Bu sebeple bu bitkinin adı balık otu olarak bilinmeye başlanmıştır.

Balık otu 3 ile 10 metre boyuna kadar sarmaşık şeklinde büyümektedir. Balık otu yaprakları kalp şeklinde, kenarları düz ve dalgalı, sarımsı yeşil arası bir renktedir. Çiçekleri ise oldukça küçük, beyaz renktedir. Meyveleri morumsu bir renkte ve meyvesinin içerisinde çekirdekleri bulunur.

Seyahatlerde ve yolculuklarda araç ve Deniz tutmalarına karşı kullanılmaktadır. Baş ağrısı, Baş dönmesi, uykusuzluk, yorgunluk ve dermansızlık gibi hallerde de kullanılabilmektedir. Bu bitkinin yapraklarından yapılan çaylar içilmemelidir, içilmez oldukça acı tat da ve zehirleyici olabiliyor. Zehirli bir bitki olduğundan uzmanların kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir.

FAYDALARI: Çok fazla faydası olan balık otunun; seyahat sırasında araç tutması, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, migren, uyku problemi yaşama, sara, titreme, kramp, gece uyanma halleri, şişkinlik, ağrılı sancılı adet görme, halsizlik beyin yorgunluğu gibi hallerde kullanılan balık otu genellikle sabahları oluşan sabah uyuşukluğunun atılmasında kullanılır.

Sabah uyuşukluğunun atılması için aşırı kahve içmekten bile daha etkili olan balık otu aynı zamanda sinirleri sakinleştirici, vücut kuvvetini arttırıcı, iltihapları önleyici birçok faydalı etkiye sahiptir.Şiddetli bronşit ve nezlede,öksürükte, kullanılır,terleticidir. Meyvesi sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrısını geçirir. Kramp çözücü olarak da kullanılan balık otu kolera ve romatizmaya felç ve inme gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.

 

 

Konu Aramaları:

balık otu,balık otunun faydaları,balık otu nedir,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şebboy Bitkisinin Faydaları

şebboy bitkisi faydaları dişlere iyi gelen bitkiler...

Kapat