Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bal Üzümü Nedir Nelere İyi Gelir

Bal Üzümü Nedir Nelere İyi Gelir

mide ve sindiririm hastalıklarına ne iyi gelir kalp sağlığına faydalı meyveler kemikleri hangi meyveler güçlendirir damar sağlığına hangi meyveler iyi gelir

Çalı formunda olan bal üzümü üç yıldan sonra meyve vermeye başlayan bir ağaç türüdür. İlk yıllarında fazla verim elde edilmez üç yıldan sonra 5-6 kilo meyve vermeye başlar. Meyveleri mavi renkte silindir biçiminde olup, sulu ve tatlı bir aromaya sahiptir. C vitamini açısından oldukça zengin olan Bal Üzümü Meyvesi Haziran Temmuz aylarında olgunlaşarak toplanmaya başlanır. Oldukça lezzetli olan bu meyve toplanıp meyve olarak tüketildiği gibi sıkılıp suyu içilebilir, reçeli ve marmelatlı yapılarak tüketilebilir.

Ağaç yıllar içinde geliştikçe daha çok meyve vermeye başlar. Soğuk ve ılıman iklimlere uyum sağlar. Tadı Blueberry, Ahududu, Böğürtlen ve Frenk üzümünün tadını anımsatır. Honey beryy olarak da bilinir. Antioksidan özelliği olan Bal üzümü içerdiği flavonoid sayesinde İnsan bedenine oldukça yararlı olup hücre yenilenmesinde oldukça etkilidir. Flavonoidler oksijen içeren aşırı tepkimeli moleküllerin nötralize edilmelerini sağlayarak hücrelerin zarar görmesini engellemektedir. Aynı zamanda vücudu zararlı toksinlerden arındırmada önemli bir rolü vardır.

BAL ÜZÜMÜNÜN FAYDALARI:

Bal üzümü Kan basıncını etkileyerek, tansiyonu dengeler Kötü kolesterolü düşürür. İyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Kan şekerini dengeler. Şeker hastalarına iyi gelir. Alzheimer, romatizma ve bronşit şikayetlerini giderir. Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır. Kalbi güçlendirir. Damarları besler. Kan damarı duvarları boyunca plak oluşumunu engeller.

Kemik sağlığı için önemlidir. Mide ve sindirim sistemi Hastalıklarına iyi gelir. Kolesterolü önleyerek Kalp ve Damar Sağlığını Korur. Bol miktarda C vitamini içerdiğinden soğuk algınlığı ve gribe karşı faydalıdır. Vücudu dinçleştirir zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişinin enerjisini yükselterek, güç verir. İçerdiği lif oranından dolayı kilo verdirir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Safou (Butter fruit ) Meyvesi Nedir Nelere İyi Gelir

Safou (Butter fruit ) Meyvesi Nedir Nelere İyi Gelir. ateşi düşüren meyveler bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler yüksek tansiyonu düzenleyen meyveler...

Kapat