Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aynısefa Bitkisinin Faydaları

Aynısefa Bitkisinin Faydaları; Latincesi, Calendula arvensis-Marigold-Souci Mirobolis gibi isimlerle de bilinir.Nemli ve bol rutubetli yerlerde yetişir. 75- 80 cm arası yüksekliği olan soğanlı bir bitkidir. Dalları tüylüdür. Çiçekleri sarı – turuncu arası değişir. Çiçeklerinin bazıları tek kat, bazıları ise katmerli ve kat katdır. Şifa bakımından eş değerdedirler. Sap ve yaprakları etli ve yapışkandır.

Çiçekçilerde bulunan bir süs bitkisidir. Sabah saat 7’den sonra hala çiçekleri açılmamışsa yağmur yağacak demektir.  Haziran başlarında açar. Sonbahar sonuna kadar ortalıkta görünürler. Mevsimlik bir bahçe bitkisidir.Çiçekleri kullanılır.Halk arasında GECE SAFASI. ALTINCIK, BAHÇE NERGİSİ  gibi isimlerle de bilinir.

FAYDALARI: Ağrı kesici olarak kullanılır. Ağrıyan her bölgeye merhemi sürülebilir. Ağrılar hafifler, gerginlik ve sertlikler gider. İdrar tutukluluğunu giderir. Terletici özelliğe sahiptir. Aybaşı kanını söktürür ve düzene sokar. Aynısefa çayı, kan temizleyici bir bitki çayı olarak, mikroplu sarılıkta çok yararlı bir bitkidir. 12 parmak bağırsağı ülserlerinde kullanılabilir.

Kaşıntılı ayak mantarlarını yok etmede çok iyi gelir. Kan çıbanı, derideki pigment lekeleri, ihtiyarlık lekeleri için öz suyu deriye sürülür, çok faydalıdır. Ezik ve yaralara sürüldüğünde iyileşme çabuklaşır. Aynı şekilde yanık yaralarında da emniyetle kullanılır. Süre gelen egzamaların ve varislerin iyileşmesinde etkin bir bitkidir.Bebek bezlerinden oluşan isiliklerin lokal tedavisinde etkindir.Diş etlerine sürüldüğünde dişleri saran reçine plakalarından dolayı oluşan rahatsızlıkları giderir.

ÇAYI: 1 tatlı kaşığı bitki 200 ml. kaynar suda haşlanır. Sonra 10 – 15 dakika demlenir, süzülür.

TENTÜR: 1 avuç dolusu çiçeği 1 litre cin veya votka içinde her gün ara sıra çalkalanarak 14 gün civarında güneşte bekletilir, süzülür.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Aylandız Bitkisinin Faydaları

aylandız bitkisinin faydaları bağırsağa iyi gelen bitkiler...

Kapat