Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

At Kuyruğu Otunun Faydaları

Latincesi: Ekusetum-Hippuris vulgaris dir. Kırlarda,Rutubetli ve Nemli topraklarda, tarla aralarında, hendek kıyılarında yetişir Daha çok nemli ve bataklık yerlerde yetişen, 50 cm.’ye kadar yükselebilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Acı madde, saponin, tanen, silisik asit, çeşitli alkoloidler ve potasyum içerir. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur.

At kuyruğu otunun çiçeği Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örtüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Nemli yerlerde yetişen kökleri uzun ömürlüdür.Kökleri ve meyveleri kullanılır. At Kuyruğu Bitkisinin toprak üstünde kalan kısımları kurutulup kaynatılmak suretiyle çay ve gargara olarak ya da haricen kullanılır.

Pek çok faydalı etkiyi çay olarak içildiğinde gösterir. Ayrıca, Atkuyruğu suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su, haricen egzama, sivilce, yara, çıban ve kıl dibi iltihaplarına karşı kullanılabilir. Bu su gargara olarak ise boğaz, bademcik ve diş eti iltihaplarına karşı faydalıdır. Halk arasında Tilki kuyruğu,kırk kilit otu, zemberek otu, Zambak otu gibi yöresel isimlerle de bilinir.

FAYDALARI: Vereme iyi gelir, Aybaşı Kanamalarını söktürür, idrar söktürücü olarak kullanılır. Romatizma ve nıkris şikayetlerini azaltır. Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır. Kanı temizler. Sindirim sistemini güçlendirir. Vücut direncini arttırır. Saçı besler ve kepeği önler. Ağız ve bademcik iltihaplarında faydalıdır. Böbrekleri temizler ve böbreklerde oluşan kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Kronik öksürükte faydalı olup, balgam söktürür. İnce kıyılmış ve kurutulmuş at kuyruğundan yapılan çay.Karaciğer,böbrek, ve mesane ağrılarına iyi gelir.Karaciğeri ve mideyi kuvvetlendirir.Nefes darlığı ve öksürüğe iyi gelir.Albümini düşürür.

ÇAYI:Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış atkuyruğu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynama derecesindeki sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.

UYARI: Fazla içilmemelidir.zehirlenmelere sebep olabilir. Ağır kalp veya böbrek hastalıklarından kaynaklanan ödemlere karşı kullanılmadan önce doktor onayı alınmalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
At Kestanesinin Faydaları

at kestanesi nefes darlığına iyi gelen bitkiler romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelen bitkiler cilde iyi gelen bitkiler...

Kapat