Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

At Kestanesinin Faydaları

at kestanesi nefes darlığına iyi gelen bitkiler romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelen bitkiler cilde iyi gelen bitkiler…

Latincesi:Marronnier d’lnde-Aesculus hippocastanum.dir Nisan ve Temmuz aylarında çiçek açan 15-20 metre yüksekliğinde geniş yapraklı bir ağaçtır.Meyveleri kestaneye benzer.Meyvesi, tohumu,kabukları kullanılır.

1-Dikenli olan kabuklarından temizlenip,öğütülerek un haline getirilir bir bardak suya bir kaşık toz ilave eldir günde üç defa içilirse basur,ishal ve varis hastalıklarına ,nefes darlığına ve nezleyi geçirir.

2-Tohumu,romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.Cilt deki kılcal damar kızarıklıklarını güneş ve yaşlılık lekelerini giderir.Yağı cilt deki ve boyundaki sarkmaları önler cildi sıkılaştırır,gençleştirir.

3-Genellikle bayanların ilgi gösterdiği kırışık giderici kremlerde ham madde olarak kullanılır.Ciltteki genişlemiş gözenekleri kapatır.

4-Kas ağrılarına,saç dökülmesine,damar ağrılarına,göğüslerin dikleştirilmesinde ve basur tedavisinde kullanılır.

5-Kabuğu demlenip içilirse,Hazımsızlığa,kronik bağırsak nezlesine,soğuk algınlığına ateş yükselmesine,nikriz hastalığına iyi gelir.

atkestanesi

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Asma Faydaları

asma faydaları nelerdir kanamalara iyi gelen bitkiler vücuda iyi gelen bitkiler bağırsağa faydalı bitkiler...

Kapat