Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aronia Meyvesi Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Aronia Meyvesi Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir

aronia meyvesi kalp hastalıklarına faydalı mı mantar ve virüslere iyi gelen meyveler aronia mide ülserine iyi gelir mi kanserli hastalara iyi gelen meyveler

Rusya’da uzun yıllardır tıbbi meyve olarak kullanılan aronia, birçok hastalığa iyi geldiği için Amerika’da da mucize meyve olarak biliniyor. Hücrelerin kendine gelmesini ve yenilenmesini sağladığı bilinen aronia kanserle mücadelede en çok kullanılan meyvedir. Aronia ayrıca dünya üzerindeki en güçlü antioksidan meyvelerinden biridir. Türkiye de de güçlü antioksidan özelliği ile bilinen 100 meyveyle karşılaştırmıştır ve aronia bunların arasında en güçlü antioksidan olarak öne çıkmıştır. Rusya ve Amerika da bolca tüketilen aronia faydalarının öğrenilmesiyle birlikte dünya üzerindeki birçok ülkede yetiştirilmeye başlanmıştır. Son yıllarda ülkemizde de yetiştirilmesi ve ülkemiz insanlarınca tanınması için önemli çalışmalar sürdürülmektedir.

Aronia meyvesi bir gıdadan çok ilaç olarak kabul edilebilir. Aronia bünyesindeki yüksek miktardaki fenol, antioksidan, mineral, vitaminlerle başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorununa şifa olmaktadır. Besin ve tıbbi maddeler açısından çok zengin olan aronia meyvesinin bünyesinde sakkaritler, kaliteli şeker, selüloz, pektin, organik asitler, antosiyanin bulunur.

Aronia meyvesi ayrıca bakır, bor, iyot, kalsiyum, demir, mangan, molibden, kobalt, potasyum ile P, PP, C, B2, B6, E vitaminleri ve A provitamini açısından zengindir. Bunlara dışında ve en önemli olarak aronia meyvesinde antosiyanin ile pro antosiyanin bulunur. Bu maddeler en çok aronia meyvesi kabuğunda ve kabuğunun hemen altında bulunur. Aronia meyvesi içindeki antosiyanin radiyovasküler hastalıklar, aktif olmayan karaciğer, kronik iltihaplar, kardiyovesküler hastalıklar, kronik iltihaplar, apse dahil gastro problemi ve göz iltihabı gibi hastalıkları engeller.

Aronia en çok şurup ve meyve suyu olarak tüketilmektedir. Aronia meyvesinden elde edilen şurup oldukça yoğun kıvamlıdır. Bundan dolayı aronia meyvesinden elde edilen şurup suyla sulandırılır veya çaya, elma suyu, ayva suyu yada diğer meyve sularına karıştırılarak içilir. Ayrıca aronia meyvesi kurutulmuş veya taze meyve olarak da tüketilebilir. Aynı zamanda taze veya kurutulmuş meyve olarak soslu dondurmalarla ve meyve salatalarıyla tüketilebilir.

Amerika da mucize gıda ve Rusya da tıbbi gıda olarak bilinen aronia Meyvesinin faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Aronia faydaları arasında en çok dikkat çekici olanı kanserli hücreler üzerindeki etkisidir. Kanserli hastalardaki aronia faydalarının keşfedilmesi ile birçok ülkede aronia meyvesini tedavi amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca aronia faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Aronia bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden dolayı iyi bir besin olurken aynı zamanda sporcular, çocuklar ve hastalar için de iyi bir ilaç olarak kabul edilmektedir.

Aronia Meyvesinin Faydaları:

Antioksidan etkisi yaratarak yaşlanmayı yavaşlatır. Kanser hastalarının iyileşmesine büyük katkı sağlar. Kalp-damar hastalıkları üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Parkinson Hastalığı tedavisinde kullanılmakta olup, Bronşit ve benzeri kronik hastalıkları iyileştirmektedir. Mantar, bakteriler ve virüslerden korumaktadır. Mide ülserine karşı koruyucu etkisi vardır. Karaciğer rahatsızlığı olanlar için şifa kaynağıdır. Gribe karşı korur ve gribe yakalanma ihtimalini düşürür. Radyasyon zehirlenmesi tedavisi için kullanılan bir meyvedir. Safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şizandra Üzümü Nedir Nelere İyi Gelir

Şizandra Üzümü Nedir Nelere İyi Gelir şizandra üzümü karaciğeri korur mu şizandra üzümü cilde faydalı mı yorgunluğa ne iyi gelir...

Kapat