Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ardıç Yağı Nasıl Yapılır Nelere İyi Gelir ?

ardıç yağı nasıl yapılır ardıç yağı nelere iyi gelir ardıç yağının faydaları ağrı kesici bitkiler doğal cilt bakımı

 

Ardıç ağacının Türk kültüründe uzun yaşamın sırrı olan, korunan, kutsal ve Türk kültürü kadar eski olduğu söylenir. Mezarlıklarda, tekkelerde asırlık ardıç ağaçları korunur durumda. Yıllarca kuraklığa, susuzluğa meydan okumuş, her şeye direnmiş bir ağaç. Halk bunu hastalıklarında kullanmış. Yıllardır süre gelen bir gelenek. Bunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Ardıç yağı halk arasında çok fazla bilinmemesine rağmen sağlık açısından oldukça faydalı bir yağ türüdür. Ardıç yağı, cilt hastalıklarından, kanda bulunan zehirli maddelerin atılmasına kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

Ardıç yağının faydaları hakkında bilgi sahibi değilseniz ve ardıç yağını nasıl kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız bilgilere göz atabilirsiniz. Ardıç yağı yağ olarak tanınmasa da meyvesi çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Ardıç meyvesinin sağlığımıza sağladığı faydalar kadar, ardıç yağının da sağlığımıza faydaları bulunmaktadır. Ardıç bitkisi Türkiye’de çok fazla bulunmamasına rağmen pek çok bölgede tanınmaya başladığından beri az da olsa yetiştirilmektedir. Ardıç yağı, genellikle ardıç bitkisinin otundan yetiştirilmektedir. Ardıç otunun bir takım işlemlerden geçmesi sonucu ardıç yağı elde edilir. Sağlığımız için sayısız faydası bulunan bu yağ özellikle alternatif tıp yöntemleriyle çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır.

FAYDALARI: Sinüzite bağlı baş Ağrıları: Ardıç yağının ağrı kesici etkisi olduğu bilinmektedir. Sinüzite bağlı olarak gelişen baş ağrılarına ardıç yağının şifa olduğu bilinmektedir. Ağrının oluştuğu bölgeye ardıç yağından bir miktar sürerek ağrının şiddetinin azalmasını sağlayabilirsiniz. İdrar yolu iltihapları: Ardıç yağının düzenli olarak kullanılmasının idrar yollarındaki iltihaplanmalara iyi geldiği bilinmektedir. Ardıç yağından bir tatlı kaşığı tüketmenin mesane ve idrar yollarındaki iltihaplanmalara iyi geldiği söylenmektedir. Bronşit tedavisinde: Bronşit hastalığı olan insanlarda da yine ağız yoluyla ya da burun yoluyla ardıç yağı kullanılmalıdır.

Selüloit tedavisi: Ardıç yağının duştan sonra selülitli bölgeye uygulanmasının selüloitleri yok edici etkisi olduğu söylenmektedir. Kramp ve romatizmalara iyi gelir: Ardıç yağı ayakta magnezyum eksikliğinden meydana gelen kramplara iyi geldiği bilinmektedir. Ardıç yağını kramp oluşan bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Kanı temizleme etkisi: Vücuttaki kanın temizlenmesi, ağır metallerinde aynı zamanda temizlenerek kalbe temiz bir şekilde kanın pompalanması demektir. Ardıç yağını kullanarak kanın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Adet sancıları: Her ay meydana gelen adet döneminiz ağrılı geçiyorsa Ardıç yağını üç farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Ağız yoluyla kullanmak: Ardıç yağının tadı damak tadınıza uymuyorsa bir adet kesme şekerin üzerine birkaç ardıç yağı damlatarak şekeri emebilirsiniz. Bu yöntemle ardıç yağından faydalanmış olabilirsiniz. Ağız yoluyla ardıç yağını kullanmak için bir bardak suyun içerisine birkaç damla damlatarak ardıç yağlı sudan günde en fazla 3 defa tüketebilirsiniz. Aynı zamanda ardıç yağını ekmeğin üzerine damlatarak da tüketebilirsiniz. Solunum yoluyla kullanmak: Ardıç yağını solunum yoluyla da kullanabilirsiniz. Kulak çubuklarına veya bir pamuğun üzerine ardıç yağı damlatarak, yağı soluyabilirsiniz.

Bu şekilde ardıç yağından faydalanmış olursunuz. Harici yöntemler için: Ardıç yağının ağrı kesici etkisi olduğunu söylemiştik. Ardıç yağını ağrıyan bölgenize sürerek faydalarından bu şekilde de yararlanabilirsiniz. Ardıç yağı selüloit tedavisinde kullanıldığı gibi cilt çatlakları tedavisinde de kullanılmalıdır. Ardıç yağını cilt çatlakları tedavisinde kullanmak için belirli bir tarife uygun olarak hazırlamanız gerekmektedir.

İşte ardıç yağının cilt çatlaklarında kullanımı… Malzemeler 1 yemek kaşığı ardıç yağı 1 miktar zift Bir miktar balmumu Hazırlanışı Tüm malzemeleri karıştırın ve bir süre kaynatın. Malzemeler kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Soğumaya bırakmış olduğunuz karşımı sorunlu bölgeye sürün ve streç filmle sarın. 20 dk beklettikten sonra yıkama işlemine geçebilirsiniz. Bu karışımı düzenli olarak kullanmak hem çatlakları geçirecek hem de yeni çatlakların oluşmasını engelleyecektir.

UYARI: Yoğun bir kıvamı ve keskin bir kokusu olan ardıç yağını hamileler, şeker hastaları ve böbrek hastalarının kullanması tavsiye edilmemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Matcha Çayı Nelere İyi Gelir, Nasıl Yapılır ?

matcha çayı matcha çayı nelere iyi gelir matcha çayı nasıl yapılır matcha çayı nedir kansere iyi gelen çay bağışıklık sistemi...

Kapat