Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Anason Yağı Nasıl Elde Edilir, Nelere İyi Gelir?

Anason Yağının Mucizevi Faydaları

Anason yağı uçucu yağlar grubu arasında yer almaktadır. Antik çağlardan beri kullanılan anason yağı çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. İşte anason yağının faydaları ve anason yağı nerelerde kullanılır sorusunun cevaplar. Anason yağı, anason tohumunun preslenerek elde edildiği bir yağ türüdür. Anason yağının sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır ve bu yağ çeşitli hastalıklara ve rahatsızlıklara karşı şifa niyetine kullanılabilir. Anason yağı sağlık açısından çeşitli faydalar sağlamaktadır. Ülkemizde çok fazla ismi duyulmasa da anason yağı dikkatli kullanıldığı takdirde sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Anason Yağı Göğüs Sarkmasını Önler

Ancak anason yağı ülkemizde saf bir halde satılmaz. Bu nedenle anason yağını her yerde bulamazsınız. Piyasada saf bir şekilde satılmaz genellikle farklı yağlarla karıştırıp satılır, çünkü saf anason yağı pahalıdır. Anason yağının göğüs dikleştirici özelliği bulunmaktadır. Yaş ilerlemesine bağlı olarak gelişen göğüs sarkmalarına ve göğüste meydana gelen bozulmalara engel olur.

Gaz Söktürücü Anason Yağı

Anason yağının içerisinde bulunan bileşenlerin gaz söktürücü özelliği bulunmaktadır. Anason yağını çayınıza birkaç damla damlatarak, anason yağının gaz söktürücü özelliğinden faydalanabilirsiniz.
Hıçkırık için Anason Çayı İyi Gelir: Sürekli olarak gelen ve geçmeyen hıçkırıklarda bir bardak anason çayı denenebilir. Anason çayı kusma ve ishale bağlı gelişen enfeksiyonların vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaşmasına yardımcı olur.

Öksürüğe İyi Gelir

Astım ve nefes darlığı gelişen kişilerde bu hastalıklara bağlı şikâyetlerin gelişmesini engeller.
Anason yağı nasıl kullanılır : Anason yağı kullanımına dikkat edilmesi gereken bir yağ türüdür. Bilinçsiz kullanılması halinde anason yağı ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle anason yağı kullanırken, bu yağı daha önce kullanmış olan birinden yardım alınması gerekir. Anason yağı, uçucu yağlar grubunda yer almaktadır. Yüksek dozlarda alınan bu yağ ciddi zararlar verebilir. Ancak yeterli miktarda alındığında bir takım sinir rahatsızlıklarında sakinleştirici olarak kullanılmıştır. Anason yağı diğer yağlarla kesinlikle karıştırılmamalıdır.

Kullanımına dikkat edilmeli, özellikle içerisinde bulunan bileşenler östrojen hormonu ile etkileşerek bazı kanser türlerinde dâhili olarak tüketimi özellikle kanser riski taşıyan ( meme kanseri, rahim kanseri gibi hormonal etkiye bağlı ) kadınlarda riskli bulunmaktadır.

Anason Yağı Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

Romatizma hastalıklarında: Anason yağı kan dolaşımını arttırarak romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.
Yaraları iyileştirir: Anason yağının içerisinde bulunan antiseptiklerin, yaraları kuvvetli bir şekilde iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Ancak yara üzerine sürülecek olan anason yağı seyreltip kullanılmalıdır. Aksi takdirde ters bir etki yaratabilir.

Kramp Tipi Ağrılara Anason Yağı İyi Gelir

Anason yağının ayakta veya vücudun herhangi bir yerinde aniden meydana gelen kramplara iyi geldiği bilinmektedir. Yağın içerisinde bulunan anti spazm etkisi, özellikle vücudun herhangi bir yerinde oluşan kramplara iyi gelmektedir.

Balgam Söktürücü

Anason yağı suyuyla hazırlanan buhar banyolarının balgam söktürücü etkisi olduğu biliniyor.
Müshil etkisi: Kontrollü bir şekilde alınan anason yağının müshil etkisi olduğu söyleniyor.

Anason yağı nasıl kullanılmalı?

Dahilen günde 2-10 damla bir şeker parçasının üzerine damlatılarak veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır. Yüksek miktarda içilirse önce hafif bir sarhoşluk sonra uyku meydana gelir. Ve bu durum tehlikeli olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şahtere Otu Mucize Mi ?

Şahtere Otu Nedeir, Nelere İyi Gelir ? Latince ismi Fumaria Officinalis olan Şahtere otu ‘’Sarılık otu’ veya “Yer çiçeği’’ olarak...

Kapat