Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Amla Yağı Nedir Nasıl Yapılır

Amla Yağı Nedir Nasıl Yapılır:

İngilizcesi Gooseberry olarak bilinen Bektaşi Üzümü Ülkemizde de yetişebilen Bektaşi üzümünün Ana vatanı Hindistan’dır ve ” Amla ” meyvesi olarak da bilinir. Yoğun miktarda C vitamini içeren bu bitki fazla bakım istemeyen ve çokça mahsul veren bir bitkidir. Amla meyvesi, taze iken yeneceği gibi meyvelerinden reçel, jöle ve komposto yapılabilir, tadı bildiğimiz üzümleri andırmaktadır ancak biraz ekşi olabilir. Sağlık açısından çok faydalı olan bu meyveler haziran ayında olgunlaşır.

FAYDALARI: Ayurveda tedavisinde kullanılan Bektaşi Üzümü; C vitamini yönünden çok zengindir öyle ki aynı miktardaki portakaldan 10 kat daha fazla C vitamini içerir. Kalsiyum, Fosfor, Demir, A-vitamini ve B kompleks vitaminlerini içerir. Yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir ve kansere karşı koruma sağlayan meyveler arasındadır. Bektaşi Üzümü, kılcal damarları güçlendirir ve yüksek tansiyona karşı vücudu korur. Ayrıca; serotonin açısından zengin olduğundan, ödeme karşı da koruma sağlar ve bilindiği gibi serotonin mutluluk hormonu olarak da adlandırılır. Serotonin içeren veya vücutta serotonin miktarını arttıran besinler, vücudun rahatlamasına katkı sağlar ve depresyonu önler.

Ayrıca kadınlar için menstrüel kramplara, regl düzensizliklerine karşı da çok faydalıdır. Saç Bakımında Nasıl Kullanılır: Amla meyvesi, saçların büyümesini ve saç rengini sağlayan pigment hücrelerinin zenginleşmesini sağlar. Yani, Amla meyvesi, saç beyazlaması durdurucu ve beyazları eski haline getirici etkisi vardır. Bektaşi Üzümü yağı ( Amla yağı ) bu amaç için kullanılır ve Hindistan da oldukça popüler bir yağdır. Taze meyvesini tüketmek ve saçlara Amla suyu sürmek oldukça fayda sağlamaktadır.

Amla Yağının Göze Faydaları: Bektaşi Üzümü görme gücünü arttırır ve göz tansiyonuna, miyop ve katarakt gelişimini engelleyici özellikleri vardır. İçeriğinde A vitamini öncüsü olan karotenler ve yüksek antioksidan içeriği Bektaşi Üzümünü gözler için faydalı bir meyve yapmaktadır. Kemik sağlığı içinde çok faydalı olan Bektaşi Üzümü, kalsiyum emilimini arttırarak vücudun kalsiyumdan daha fazla faydalanmasını sağlar ayrıca C vitamini içeriği kemik sağlığını korumaktadır. Protein mekanizmasına etki ederek; kas gelişimine, hücre büyümesine etki ederek yaşlılığa karşı koruma sağlar.

Şeker Hastalığına karşı Amlanın faydaları: Bektaşi Üzümü şeker düşürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca, kötü huylu kolesterolü azaltmak için çok etkili bir meyvedir. Amlanın faydalarından biride ki bu çok önemlidir, hafif diüretik olması ve vücuttaki yağları çözerek bunu idrar yolu ile atabilmesidir. Bu ise kilo vermek isteyenler için bulunmaz bir özelliktir. İdrar yolu enfeksiyonları ve rahim ağzı iltihaplanmalarında etkili bir meyvedir.

Bektaşi Üzümünün Sindirim sistemine faydaları: Amla yüksek lifli bir meyvedir. Bu ise bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlığa karşı doğal bir çözüm sunar. Kolon kanserini önleyicidir. Kalp Hastalıkları karşı Amla Faydaları: Yukarıda da belirtildiği gibi, Bektaşi Üzümü kalp kasları güçlendirir, bu nedenle kalp vücuda düzgün kan pompalar. Aşırı kolesterol birikmesini azaltarak, damar tıkanıklığını ve plak birikimini azaltabilir. Bu sebeple felç ve kalp krizi olasılığını azaltabilir. Temiz, kan damarları ve arterler tutarken demir içeriği, yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasını, artan dolaşım ve organ ve büyüme ve doku rejenerasyonu en üst düzeye çıkarmak için hücrelerin oksijenden faydalanmasını sağlar.

Enfeksiyonlara karşı Bektaşi Üzümünün faydaları: Güçlü antibakteriyel etkisi ile Hint Bektaşi üzümü enfeksiyona karşı vücudu korur ve vücudun bağışıklık gücünü arttırır. Beyaz kan hücresi sayısını arttırır ve vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Anti-Aging: Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle, vücutta oluşan serbest radikallerin miktarı azaltılarak hiperlipidemi gibi sorunları önler. Serbest radikaller kırışıklık ve yaşlılık lekeleri gibi yaşlanma belirtileri ile ilişkilidir.

Romatizmal sorunlara karşı da çok etkilidir. Bektaşi Üzümü taze halinde % 80’den fazla su, protein, mineraller, karbonhidratlar ve lif içerir. Ayrıca ateş, karaciğer bozukluğu, hazımsızlık, anemi, idrar problemleri, solunum problemleri, beyin, mide ve kardiyovasküler hastalık için tüketimi önerilir. Bektaşi Üzümü, kolesterol seviyesini düşürür kırmızı kan hücresi üretimini artırır, saçları, dişleri ve tırnakları güçlendirir.

Amla Yağı Üretimi: Hindistan’da saç bakımı için yüzyıllardır kullanılan yağın üretimi, Amla ağacından toplanan yemişlerin kurutularak işlemeye hazır hale getirilmesiyle başlıyor. Kuruyan yemişler daha sonra Hindistan cevizi yağına batırılıyor ve suda çözünen vitaminler, mineraller ayrıştırılıyor. Yağın besleyici özellikleri toplandıktan sonra süzülüyor ve koyu renkli Amla yağı elde ediliyor. Amla yağı, besleyici özelliğini koruması için genellikle güneş ışığını filtreleyen koyu camlı şişelerde satılmaktadır.

Amla yağı üretiminde kullanılan yöntemler bölgelere ve üreticiye göre farklılıklar gösterdiğinden piyasada farklı renklerde, kokuda ve ambalajda Amla yağı bulunabilir. Kaliteli Amla yağının şişesi genellikle koyu renkli olur. Kokusu Meşemsidir ve yağın rengi de koyu olmalıdır. Bazı üreticiler Amla yağını zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya uçucu yağlar ile karıştırarak satışa sunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ghee Yağı Nedir Nasıl Yapılır Nelere İyi Gelir

Ghee Yağı Nedir Nasıl Yapılır Nelere İyi Gelir; Ghee, Tere yağından saf yağ yapılması işlemidir. Tereyağının eritilmesi sonucu içindeki zararlı...

Kapat