Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ak Çöpleme Nedir Nelere İyi Gelir

ak çöpleme tansiyonu düşürür mü romatizma ağrısına iyi gelen bitkiler ağrı azaltıcı bitkiler vücut lekelerini ak çöpleme giderir mi cenin düşüren bitkiler

Çöpleme zambak gillerin bir alt gurubu olan Veratrumgillerden olup bu guruba ait bitki çoktur, fakat bizi ilgilendiren üç çöpleme türüdür. Akçöpleme; (Venatrumalbum L), Yeşil çöpleme; (Veratrum viride L), ve Siyah çöpleme; (Veratrum nigrum)’u sayabiliriz. Çöpleme 50-200 cm boyunda dikine yükselen yuvarlak ve açık yeşil renkli bir bitkidir.

Çöpleme Zehirlimidir

Yaprakları 25-40 cm uzunluğunda 15-30 cm eninde, eliptik şekilli, gövdeye oturmuş olup, değişken sırayla dizilmiştir. Yaprakların başından ucuna kadar yay şeklinde çıkıntılı damarlarla bezenmiştir ve kenarları dalgalı olup açık yeşil renklidir. Gövdenin hemen hemen her yarısından itibaren 30-80 cm boyunda başak şeklinde çiçek demeti bulunur.

Çöpleme Tansiyonu Düşürür mü

Çiçekler oldukça küçük olup yeşilimsi beyaz, mızrak şeklindeki 6 taç yapraktan meydana gelir. Kökleri 6-8 cm uzunluğunda, 2-3 cm kalınlığında, dışı esmer içi beyaz bir ana kazık köke sahip ayrıca ondan çevresine yayılan narin saçak köklere sahiptir.

Çöpleme Vücuttaki Lekeleri Çıkarır mı

Bitki yüksek dağların nemli yörelerinde ve nemli ormanlık, çimenlik ve meralarda yetişir.  Halk arasında yörelere göre Çöpleme, Marulcuk, Kar çiçeği, Yaban pazısı,  Akçöpleme, Har bak, Kunduz, Sahte enfiye kökü, dokuz tepeli gibi isimlerle de bilinir.

Çöpleme Sara'ya İyi Gelir mi

FAYDALARI: Kökünden elde edilen şurup tansiyon düşürür. Toz haline getirilen kökü romatizmal ağrıları dindirir. Felce, sara’ya, ve mafsal ağrılarına iyi gelir. Fitil olarak rahim yoluyla alınırsa cenin düşürür. Sütü, vücuttaki lekelere sürülürse hemen geçirir. Sürme gibi göze çekilirse, görme kuvvetini artırır. Dövülüp toz haline getirilmiş olanı içilirse zararlıdır.

Çöpleme Felce Faydalımı

UYARI: Zehirlidir. Bitkinin zehirli maddesinin vücuda girmesinden 3 ila 12 saat arasında ölüme neden olabilecek kadar zehirli bir bitkidir. Bu nedenle dahilen kullanılmamalıdır.

Çöpleme Vücuttaki Lekeleri Çıkarır mı

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Acı Çiğdem Nelere İyi Gelir

acı çiğdem kas ve eklem ağrılarına iyi gelir mi romatizma ağrılarına acı çiğdem faydalı mı çayır safranı nedir güz çiğdemi...

Kapat