Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ağrılı Adet Kanamasına, İktidarsızlığa İyi Gelir.

kedi nanesi kedi nanesi nedir nelere faydalıdır adet kanamasına iyi gelen bitkiler kedi nanesi iktidarsızlığa iyimi gelir sivilceye ne iyi gelir kedi nanesi yararlı mı…

Ağrılı Adet Kanamasına, İktidarsızlığa İyi Gelir Ballıbabagiller familyasından olup, Ülkemizde iç ve Doğu Anadolu bölgelerinde doğal olarak yetişen, 50-100 cm. boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Halk arasında Nezle otu-Pisik otu gibi yöresel isimlerle de bilinir. Dört köşe kesitli, boydan çizgili, hafif tüylü, keskin acı kokulu ve yeşil renkli gövdesi dallara ayrılan yapıdadır. Kalp biçiminde, üzeri sarı lekeli, kenarları dişli ve gri-yeşil renkli yapraklarının altı ince tüylü olup çifter şeklinde dizilmiştir.

Kedi Nanesi adet ağrısını giderirmi

Bu yapraklara dokunulduğunda, ele nane kokusu siner. Kediler bu kokuyu pek sevdiğinden bitkiye sürtünür ya da bitkinin üzerine yatarlar. Kedinanesi mavimsi-mor renkli, beyaz noktalı, keskin kokulu çiçeklerini yaz mevsiminde başaklar oluşturarak açar. Oval biçimli, kahverengi minik tohumlarının bir ucunda beyaz benek vardır. Güneşli ya da az gölgeli yerleri, seven bitki, her türlü toprakta yetişmekte ve tohumlarıyla çoğalmaktadır, istenirse ilkbaharda bitki bölünerek çoğaltılabilir ve kedilerden korunarak yetiştirilir.

Kedi Nanesi İdrar söktürüp Ateş düşürürmü

Kedi nanesi bitkisinde strenellol, geraniol ve sitral adlı maddeleri içeren uçucu yağ, acı esanslar, tanen bulunur. Nane kokulu yaprakları ve körpe sürgünleri bazı yerlerde salatalara katılır. Çeşni vermesi için yaprak ve sürgünleriyle ızgara yapılacak etler ovulursa etler yumuşar ve lezzetlenir.

Kadi Nanesi Bağırsak Solucanlarını Düşürürmü

FAYDALARI: Mide rahatsızlıklarını ve sindirim güçlüklerini giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Mide kramplarını giderici ve Spazm çözücüdür. İshal kesici özelliği vardır. Karın ağrısını giderir. Sakinleştirici ve yatıştırıcıdır. Uykusuzluğa iyi gelir.

Kedi Nanesi Akneleri Gidermekte faydalımı

Terleticidir. Astım, Grip ve bronşit gibi hastalıkların neden olduğu Nefes darlıklarına iyi gelir. İdrar söktürür. Bağırsak solucanlarını düşürür. Terletici etkisi bulunduğundan bronşit gibi hastalıklarda, ateş düşürücü Olarak kullanılır ve kısa sürede ateşi düşürür.

Kedi Nanesi Nefes Darlığına iyi gelirmi

Ağrılı Adet kanamalarında faydalıdır. İktidarsızlığı giderir. Kedinanesi doku ve damar büzücü özelliği nedeniyle Çıbanların tedavisinde kullanılır. Antiseptik (mikrop kırıcı) etkisi bulunur. Akne tedavisinde etkili olur. Sivrisinekleri uzaklaştırmada sinek spreylerinden on kat daha etkili olduğu bilinmektedir.

Kedi Nanesi Sivri sinekleri Kovuyormu

Şakaklarda hissedilen ağrı ve rahatsızlığa ve baş ağrılarına iyi gelir. Çıban tedavisinde kedinanesinin körpe yaprakları ve çiçekli başağı ezilip lapası yapılır. Bu lapa yaralara ve çıbanlara sürülür. Akne, baş ağrısı ve şakakta hissedilen rahatsızlıklar için aşağıda tarifi verilen Çay ile haricen ovuşturularak yüze ve şakaklara uygulanır.

Kedi Nanesi İktidarsızlığa iyimi geliyor

Bu etkileri sağlamak için kedi nanesinin yaprak ve çiçekleri yaz başı ya da sonbaharın başlarında toplanır. Gölgelik yerde özenle kurutulur.

Kedi Nanesi Sinirleri Yatıştırırmı

ÇAY: 2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımı alınıp 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen Çaydan günde üç kez birer bardak içilebilir.

Kedi Nanesi Nefes Darlığına iyi gelirmi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kronik Kalp Zafiyetine İyi Geliyor.

kanavcı otu horoz gülü keklik gözü kan damlaları nedir kanavcı otu nelere iyi geliyor kalp damarlarına iyi gelen bitkiler idrar...

Kapat