Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Adeti Düzenler Anne Sütünü Artırır

gaz söktüren bitkiler dereotu kan şekerini düşürür mü dereotu hıçkırığı önler mi dereotu kilo verdirir mi dereotu kemik erimesine iyi gelir mi…

Latincesi; Anethum graveolens Olan Dereotu, Rusya’nın güneyi, Akdeniz bölgesi ve batı Afrika’da doğal olarak yetişen maydanozgiller familyasından tek yıllık otsu bir bitkidir. Özellikle salatalara çok yakışan, tıpkı maydanoz gibi tam bir vitamin ve mineral deposudur. İplik şeklinde yaprakları var dır ve çok güzel kokar. Sonbaharda toplanıp, kurutulur. Kalsiyum, manganez, demir ve magnezyum mineralleri ile A ve C vitaminleri bakımından çok zengin bir bitki olup, bu yapısı ile ilk özelliği vücudu hastalıklara karşı direnç kazandırmak ve kalsiyum ile kemik kaybına karşı koruma sağlamaktır. Üstelik kalorisi çok düşük olduğu için zayıflama listelerinin başında gelen bir bitki olarak da ün kazanmıştır.

dereotu-adet-kanamalarini-duzenler-mi

FAYDALARI: Mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırır, midenin gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Hıçkırık ve hava yutmayı önler. Sinir zafiyetini giderirken uyku yapıcı özelliği de vardır. Dereotu, aybaşı kanamalarını da kolaylaştırır. Anne Sütünü çoğaltır. İştah açıcı özelliği olmakla beraber, ağız kokusunu da giderir.

dereotu-agiz-kokusunu-giderir-mi

Çocuklardaki gaz ağrılarını geçirmek için faydalıdır. Yemeklere ve salatalara tat vermek için konulur. Gebe kadınların kullanmaları sakıncalıdır. Sindirime bağlı mide kramplarına ve mide ağrılarına oldukça faydalıdır. Dereotu fazla mide asidi üretimini baskılar ve mide lezyonu gelişimini engeller.

dereotu-anne-sutunu-artiriyor-mu

Bunun dışında dereotu yağı anti-spazmodik, gaz giderici, hazmetmeyi kolaylaştırıcı ve sedatif özellikleri de vardır. Hayvanlar üzerinde uygulanan çalışmada dereotu yapraklarının trigliserid değerini %50 toplam kolesterolü ise %20 düşürdüğü ortaya konmuştur.

dereotu-gaz-giderir-mi

Bu araştırmalarda dereotu yapraklarından sağlanan özüt kullanılmış olsa da düzenli olarak dereotu yemek kolesterolü düşürmeye yardımcı bir etkendir. Dereotunun içeriğindeki “öjenol” şeker hastalarında kan şekerini düşürmek için kullanılabilir. Fakat bu alanda daha çok araştırma sonucuna gereksinim duyulmaktadır.

dereotu-hickirigi-onler-mi

Dereotunun çeşitli bileşenleri (monoterpene) vücuttaki bazı toksinlerin temizlenmesini sağlayan enzimlerin üretimine yardımcı olmaktadır. Özellikle sigara dumanının vücutta meydana getirdiği hasarı minimuma indirmek için tavsiye edilen bitkiler içerisindedir. Dereotunun mikropların gelişimini engelleyip engellemediği üzerine yapılan araştırmalarda bitkiden yapılan yağın çeşitli mikropların gelişimini önlediği yönünde sonuçlar bildirilmiştir.

dereotu-rahat-uyutur-mu

Dereotunun yaprakları da oldukça faydalıdır, tohumları da ancak tohumlarının tadı biraz acı gibidir. Bitkinin faydalarından en yüksek şekilde faydalanmak için kurutulmuş dereotu yerine taze dereotu tüketmek gerekir. Bitkinin tazeliğini koruması için her zaman buzdolabında saklamak gerekir. Kırılgan bir bitkidir bu sebeple de tazeliğini ancak 2-3 gün koruyabilir. Kurutulmuş dereotu ise hava geçirmeyen bir kapta, kuru ve güneş almayan bir yerde muhafaza edilmelidir.

dereotu-sindirirm-sistemine-iyi-gelir

Etiketler:

Adeti Düzenler Anne Sütünü Artırır Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Doc dedi ki:

    Gerçekten faydalı oldu bu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Keraviye Bel Soğukluğuna İyi Gelir Şehveti Artırır

keraviye karaciğere iyi gelir mi astım ve bronşite keraviye faydalı mı keraviye şehveti artırır mı cinsel gücü artıran bitkiler bel...

Kapat