Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ada Çayı Nezleye,Gribe, Farenjite Savaş Açıyor.

ada çayı ada çayı nelere faydalıdır ada çayı ağız yaralarına faydalı mı ada çayı cildi güzelleştirir mi ada çayı boğaz ağrılarına iyi gelir mi ada çayı saçlara faydalı mı

Ada Çayı Nezleye,Gribe, Farenjite Savaş Açıyor. Kış mevsiminin etkilerini yoğun bir şekilde hissettirmeye başlamasıyla, insanlar ağız ve boğazda görülen iltihapların tedavisinde bitkilere başvurur. Ülkemizde zengin bir Adaçayı çeşitliliği görülüyor; doksan kadar farklı türü doğal olarak yetişiyor. Halk arasında “adaçayı” haricinde farklı isimler ile de biliniyor; Şalba, Calba, Kara ot, kutnu gibi… Özellikle üç yapraklı tipi olan Elma adaçayı; (Salvia triloba) ülkemizin değerli bir ihraç ürünüdür. Ancak doğada bulunan birçok bitki hastalıkların tedavisinde destek olabilmektedir. Bu yararlı bitkilerden en önemli biri de adaçayı’dır. Özellikle bitkinin içerdiği uçucu bileşenlerin ağız ve boğazda yerleşen enfeksiyon ve iltihaplarda (farenjit, jinjivit gibi) yararlı olduğu bilinmektedir.

Ada Çayı İdrar Söktürürmü

Almanya’da yapılan bir bilimsel klinik çalışmada, boğaz ağrısı (akut viral farenjit) şikayetiyle hastaneye başvuran 286 kişiye üç gün süre ile gargara olarak adaçayı spreyi uygulandığını ve hastalarda boğaz ağrısı şikayetinde azalmanın görüldüğünü belirtiyor.

Ada çayı dezenfektan ve Gargara Olarak Kullanılırmı

Adaçayının ekinezya ile birlikte demlenerek gargara şeklinde uygulandığında dezenfektan gargaradan daha etkilidir. İsviçre’de hastanelere son üç gün içerisinde boğaz ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran 155 gönüllü üzerinde yürütülen bu çalışmada, bileşiminde ekinezya ve adaçayı içeren gargaranın beş gün süreyle günde 10 defa kullanılması ile üçüncü günden başlayarak etkili olduğu gözlenmiş.

Ada çayı Ağız Kokusunu Giderir mi

Deneyde paralel olarak bir başka grup hastada yürütülen çalışmada iki saat arayla ağza uygulanan bir dezenfektan çözeltisinden daha yüksek etki bulunmuştur. Adaçayının bakteri ve virüsler üzerinde etkisini ortaya koyan çalışmalar bunlarla sınırlı değildir.

Ada çayı Gribe Nezleye iyimi geliyor.

Adaçayı yaprağı ve ravent kökü ile hazırlanan kremin bir başka virüs tipi olan ve dudaklarda uçuk enfeksiyonu etkeni üzerinde de etkili olduğu tespit edilmiş. Etkisinin virüs üzerinde etkisi bilinen bir ilaç olan asiklovir kadar kuvvetli olduğu bildiriliyor. Ülkemizde henüz gargara şeklinde hazırlanmış bir ürün bulunmadığından yoğun derişimli çay hazırlayarak uygulamanız mümkün.

Ada çayı Boğaz Ağrısına İyi Gelirmi

Bunun için büyük bir fincana bir yemek kaşığı doğal ada çayı koyun. Taze kaynatılmış içme suyunu yaklaşık 80 dereceye gelinceye kadar bekletin ve bardağa dökün. Bardağın üzerini kapatıp 10-15 dakika bekletin. Boğazınızın dayanabileceği bir sıcaklığa gelince, şeker ilave etmeden ağzınıza alıp gargara yapabilirsiniz.

Ada Çayı Saçlara İyimi Geliyor

Konu Aramaları:

adaçayı gribe iyi gelir mi,adaçayı nezleye iyi gelirmi,çayı yapılan bitkiler,gribe adaçayı iyi gelirmi,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Karaciğere,Safra Kesesine İyi Gelir.

kurtayağı bitkisi kurt ayağı bitkisinin faydaları kurtayağı otu karaciğere iyimi gelir kurtayağı otu safra taş ve kumunu döker mi siroza...

Kapat