Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Açerola (Barbados) Kirazı Nedir,Nelere Faydalıdır

Açerola (Barbados) Kirazı Nedir,Nelere Faydalıdır;

Barbados kirazları değişik büyüklüklerde koyu yeşil ve parlak yapraklara sahip olup, genellikle 5 cm veya daha uzundurlar. Ağaç değişik topraklarda çok güzel gelişebilir. Fakat en iyi gelişim ve meyve için asitli toprak gereklidir. Barbados Kirazı 4-5 m ‘ye kadar büyüyebilir. Tüm yıl boyunca çekici küçük pembe çiçekler açar. Bunlar genellikle İlkbaharın başından sonbaharın sonuna kadardır ve meyveler çiçekten 4-6 hafta sonra olgunlaşır.

Meyveler genellikle 2,5 cm ve daha büyük olabilir. Parlak kırmızı renklerde olup,geniş yuvarlak kenarlı dır ve çekirdekler merkezde bulunur. Meyve eti genellikle sarıdır ve çok yüksek C Vitamin içerir ve ticari olarak C vitamini elde etmek için üretilir. Yaklaşık olarak bir portakalın 32 katı C vitamini içerir.

C vitamin kaynağı olarak bildiğimiz kuşburnu, acı kırmızıbiber, kivi, çilek, portakal, limon, greyfurt, mango, domatese oranla 100 gr daha yüksek C vitamin içeren açerola (Barbados) kirazı, bu içeriği ile birçok meyvenin önünde yer almaktadır. Barbados kirazı olarak da bilinen 100 gr açerola kirazı 1 kivinin 17 katı 1 portakalın 32 katı 1 domatesin ise 160 katı C vitamini içerir.

Günde 2 adet kivi tüketimi ile almamız gereken günlük C vitaminin tamamını karşıladığımızı göz önüne alırsak 15 adet açerola kirazı tüketerek de günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılamış oluruz. Açerola kirazı havuç ile aynı miktarda A Vitamini içerir. İçindeki diğer bileşikler; thiamine, riboflavin, niacin, kalsiyum, demir ve bioflavonoidlerdir. Bunun yanında fosfor, malik asit, pantotenik asit, potasyum ve magnezyum da içermektedir.

AÇEROLA KİRAZININ FAYDALARI;

Bağışıklık sistemiz için önemli olan antioksidanlar yönünden zengindir. Cilt sağlığını destekler, antiaging yani yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Zayıflama programlarında destekleyicidir. Kansere karşı koruyucudur. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı böbrek dostudur. İçeriğindeki pektin sayesinde bağırsakları korur ve kolesterol seviyesini düşürür.

Cilt sorunlarında, kırışıklık giderici, kardiyovasküler hastalıklar, göz problemlerinde ve bağışıklığı güçlendirmede etkilidir. Ülser, sinüs Enfeksiyonlarında, sperm sayısını arttırmada ve adet problemlerini gidermede kullanılır. Norfriedelin A ve norfriedelin B asetilkolinesteraz baskılayıcı etkilere sahiptir.

Şeker hastalığı ve lipit bozukluklarını önleme etkisine sahiptir. Tümör hücrelerini öldürücü etkisinden dolayı ileride kanser tedavisinde kullanılabileceği düşünülmektedir. Sağlıklı bir cilt ve genç bir görünüm kazandırır. Melanin sentezini baskılayarak cildin rengini açıcı özelliği nedeniyle cilt lekelerinin giderilmesinde de kullanılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Cinsel İsteksizliği Giderir Bebeği Garantiler

Cinsel İsteksizliği Giderir Bebeği Garantiler; Karpuz Çekirdeği ( Watermelon seeds ) Karpuzu hepimiz çok severiz ve özellikle yaz aylarında ferahlatıcı...

Kapat