Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Acem Kimyonunun Faydaları

acem kimyonu nelere iyi gelir bel soğukluğuna ecem kimyonu iyi gelir mi  acem kimyonu adet düzensizliğine iyi gelir mi  libidoyu yükseltir şehveti artırır…

Latince adı Cuminum Cyminum olan Bu şifalı bitki, ülkemizdeki farklı yörelerde farklı isimlerle anılır. Çok farklı bölgeleri ve yöreleri olan ülkemizdeki bitkiler yöre yöre, bölge bölge değişik isimlerle adlandırılır. Kemmon, Avcar, Keraviye, zira bu şifalı bitkinin aldığı bazı isimlerdendir. Özellikle Hindistan, Meksika ve Orta doğu mutfağında bolca tercih edilen bu şifalı bitki, sindirim rahatsızlıklarına iyi gelmesiyle bilinir. Alternatif tıpta tohumu ve yaprakları kullanılır.

acem-kimyonu-bagirsak-gazlarini-giderir-mi

FAYDALARI: Sindirim sistemine iyi gelir. Çok iyi gaz gidericidir. Bebeklerde dahi kullanılabilir. Kimyon tohumları hazımsızlığı giderir. Safra salgısını uyarır. Bağırsak gazlarının kolaylıkla çıkarılmasına yardımcı olur. Çok zengin bir mineral kaynağıdır. Metabolik fonksiyonları düzenlemesi de bitkinin faydaları arasındadır.
İçerdiği demir minerali sebebiyle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda enerji kazandırır.

acem-kimyonu-bagisiklik-sistemini-guclendiriyormu

Her ay düzenli adet gören kadınlar vücutlarındaki demiri kaybederler. Demir açısından zengin olması sebebiyle bu dönemlerin kolay atlatılmasını sağlar. Vücuttaki besinlerin emilimini kolaylaştırır. Sindirim sistemini rahatlatarak kabızlık önlemesi de bu şifalı bitkinin faydalarından bazılarıdır.

acem-kimyonu-bel-sogukluguna-iyi-gelir-mi

Karaciğere faydalıdır. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının iyileşmesine yarar sağlar. Kış hastalıklarından olan grip, nezle, öksürük ve balgam gibi rahatsızlıklara karşı da yararlıdır. Kışın hele hele ülkemizin çoğu kesimlerine kar yağan şu günlerde hiç kimse kış hastalıklarına yakalanmak istemez. Halsizlik, burun akıntısı, baş ağrısı, yüksek ateş gibi belirtiler grip, nezle gibi hastalıkların habercisidir. İşte bu hastalıklara yakalanmamak için yemeklerinizin, ızgaraların içinde kimyon gibi baharatlardan bolca kullanmalısınız.

acem-kimyonu-cinsel-gucu-artirir-mi

Anti mikrobiyal özelliğinden dolayı mikroplara karşı koruma sağlar, savunma mekanizmasını güçlendirir. Yüksek miktarda lif içerir. Unutkanlık yada dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir. Ayrıca adet yani regl döneminizde gecikmeler oluyorsa ve endişeleniyorsanız yine adresiniz bu şifalı bitkidir.

acem-kimyonu-hazimsizliga-faydalimi

Hormonların dengelenmesine yardım edeceği için adetinizin gecikmesini engeller. Yüksek demir içeriği nedeniyle kansızlık yani anemi hastalığı olanlara da fayda sağlar. Yapılan çalışmalarda bu şifalı baharatı tüketen kişilerin daha düzenli bir uykuya sahip oldukları gözlenmiştir.

acem-kimyonu-hazimsizliga-faydalimi

1-Tohumu ve bitkisi kaynatılıp demlenerek içilirse bel soğukluğu ve bel ağrısına iyi gelir, kusmayı önler, mideyi ısıtır, sindirim sistemini çalıştırır, hazmı kolaylaştırır, gazı giderir, çarpıntıyı ve hıçkırığı geçirir, şehveti tarik eder. Lapa yapılır bayanlar üzerine otururlarsa rahim ağrılarını geçirir.

2-Tohumları yakılarak külü basur üzerine konulursa basuru kurutur.

acem-kimyonu-nedir-nelere-iyi-gelir

3-Tuz ile karıştırılıp maya haline getirilip uyuz bulunan yerlere merhem halinde sürülürse iyi gelir ve göze damlatıldığında gözdeki perdeyi ve yapışmayı önler.

4-Siyah cinsi (7-8 gr)demlenip içildiğinde bağırsak ağrılarına gaza idrar gevşekliğine fayda verir.

acem-kimyonu-bagirsak-gazlarini-giderir-mi

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Abdüsselam Otunun Faydaları

Abdüsselam otunun faydaları eklem ağrılarına iyi gelen bitkiler diş ağrısını geçiren bitkiler baş ağrısını geçiren otlar adet düzenleyen bitkiler şifalı bitkiler......

Kapat